ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8435110
*
nr 843 5110
Spegel
gustaviansk stil, höjd: 51 cm
Utrop:
1.500 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 augusti 2013
kl 19:07:20
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/8 12:19:03
1
100 kr
24/8 22:07:15
2
150 kr
26/8 12:17:51
1
200 kr
26/8 12:56:22
3
Vinnande bud
26/8 17:49:44
4
300 kr
26/8 18:56:53
4
400 kr
26/8 18:57:45
4
500 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 843 5110
Spegel
gustaviansk stil, höjd: 51 cm
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 augusti 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/8 12:19:03 | 1 | 100 kr |
24/8 22:07:15 | 2 | 150 kr |
26/8 12:17:51 | 1 | 200 kr |
26/8 12:56:22 | 3 | Vinnande bud |
26/8 17:49:44 | 4 | 300 kr |
26/8 18:56:53 | 4 | 400 kr |
26/8 18:57:45 | 4 | 500 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53